Banka Kredisi Devir Edilebilir Mi?

Reklam

Banka kredisinin devredilip edilmeyeceği bu konuda en çok sorulan sorulardan biri. En çok konut kredisinde karşımıza çıkan bu soruya bankalar kredi türü ne olursa olsun sıcak bakmıyor.

Yani ilgili bankaya kredinizi devretmek istediğinizi söylediğinizde olumlu yanıt alma ihtimaliniz oldukça az. Bu nedenle insanlar bir çözüm arıyor. Devir işlemleri her ne kadar mümkün değil gibi görünse de dolaylı yoldan mümkün. Çektiğiniz krediyi devretmek istediğiniz kişi bankadan yeni bir kredi çekerek borcunuzu kapatabilir. Bu sayede banka tarafında ipoteğiniz kalkacağı için malınızı satışa çıkarabilirsiniz.

Reklam

Banka Kredisi Devretme İşlemi Nasıl Yapılır?

Reklam

Kredi devir işlemleri her ne kadar bankanın insiyafitinde de olsa bazı durumlarda mümkündür. Konut kredisinin devredilebilmesi için borcun çoğunluğunun ödenmesi ve 2-3 yılı kalmış olması yeterlidir. Taşıt kredisi devir işlemi için ise kredinin devredileceği kişinin ödeme gücü, kredi notu gibi kriterlerinin borçludan daha iyi olma durumunda bankaya kolaylık sağlayacağından devir işlemi daha kolaydır. Ayrıca taşıt kredisi devir işlemleri sırasında masraflar oluşacağından bu masraflarında ödenmesi gerekmektedir. Bu koşulların tümü sağlandığında banka devir işlemini gerçekleştirecektir. Kredinin devredilememesi durumunda ise krediyi üzerine almak isteyen kişi ihtiyaç kredisi çekebilir. Buradan gelen para ile borçlunun borcunu kapatır ve sadece ihtiyaç kredisi ödenir. Böylelikle dolaylı yoldan da olsa ödemekte zorluk yaşayan kişiler borcuna bir çözüm yolu bulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu