İş Yeri Kredisi Nedir? Kimler Başvurabilir?

Reklam

Kendi işini kurmak isteyen fakat yeterli bütçeye sahip olmayan kişilerce iş yeri kredisi kullanılabiliyor. İş yeri kredisi, şahıs şirketleri için ihtiyaç kredisi olarak veya girişimci kredisi olarak ta kullanılmaktadır.

Yatırım amaçlı iş yeri kredisini TL cinsinden kullanmanız mümkün. Bu kredi türünün maksimum kredi vadesi 120 ay olarak belirlenmiştir. Kullanım anında bankada geçerli olan faiz oranı uygulanmaktadır. Güvence için satın almış olduğunuz işyerinin ipoteği yeterlidir. Genellikle kefil koşulu aranmaz fakat şubeler gerek gördükleri takdirde kefil talep etme hakkına sahiptir. İşyerinin ekspertiz değerinin maksimum %50’sine kadar işyeri kredisi kullanılabilir.

Reklam

İş Yeri Kredisi Nedir?

İş yerlerinin kullanım veya yatırım amaçlı olarak satın alınabilmesi için bankalar aracılığıyla tüzel veya gerçek şahıslara sağlanan finansmandır.

Reklam

İş Yeri Kredilerinde Kredi Vadesi En Fazla Kaç Aydır?

Mevcut kanunlar çerçevesinde maksimum kredi vadesi 120 aydır.

Yatırım Amaçlı İş Yeri Kredilerine Kimler Başvurabilir?

Yatırım amaçlı satın alınan gayrimenkuller için kullanılacak kredilere sadece gerçek şahıslar tarafından müracaat yapılabilmekte ve yalnızca Türk Lirası (TL) cinsinden borç alınabilmektedir.

Kullanım Amaçlı İş Yeri Kredilerine Kimler Başvurabilir?

Kullanım amaçlı satın alınacak gayrimenkuller için alınacak kredilere hem tüzel şahıslar hem de gerçek şahıslar başvuru yapılabilmekte ve TL ile birlikte dövize endeksli olarak USD, EUR ve benzeri yabancı para cinslerinden de kredi kullanılabilmektedir. Bununla birlikte kullanım amaçlı alınacak işyeri kredileri KKDF’den muaftır.

BSMV Oranı Nedir?

Kullanım amacından bağımsız %5 oranında BSMV uygulanmaktadır. Banka Sigorta Muameleleri Vergisi’nin kısaltmasıdır.

KKDF Oranı Nedir?

Yatırım amaçlı işyeri kredilerinde oranında KKDF uygulanır. Kullanım amaçlı olanlar ise KKDF’den muaftır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu