Kredi Borcu Olanlar Kefil Olabilir Mi?

Reklam

Bankalar acil nakit ihtiyacı durumunda vatandaşların yardımına koşmaktadır. Bazı insanlar evlenmek için kredi çekerken bazı insanlar da taşıt, konut almak için kredi çekiyor.

Kredi çekmek için bankaya gittiğinizde bankaların bazı şartları olduğunu göreceksiniz. Bunların başında ise belirlenmiş şartlara uygun kefil yer alıyor. Kredi çekmek isteyen vatandaşa kefil olacak kişinin hali hazırda bankaya borcu olduğu için kefilliği muhtemelen onaylanmayacaktır. İnsanlar güvenmediği kişilere nasıl borç vermiyorsa aynı şekilde bankalarda güven vermeyen kişilere kredi vermek istemiyor. Bu güveni sağladığınız takdirde kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

Reklam

Kredi Borcu Devam Eden Biri Kefil Olabilir Mi?

Reklam

Kredi çekmek isteyen kişinin kredi notuna bakıldığı gibi kefil olacak kişinin de kredi notuna ve maaş durumuna bakılmaktadır. Bankalar her zaman kendini garantiye almak ister. Buradaki amaç kefil olan kişinin borcun ödenememesi durumunda hem kendi borcunu hemde kefil olduğu kişiye ait olan borcu ödeyebilecek maddi güce sahip olup olmadığını tespit edebilmektir. Kişi tüm bu şartlara uygunsa kefilliği kabul göreceği gibi uygun değilse kefilliği onaylanmayacaktır.

Kefillikte Aranan Şartlar Nelerdir?

Kefilliğin geçerli olabilmesi için kefaletin yazılı bir sözleşmeyle yapılması ve borçluya kefalet edilen tutarın sözleşmede açık bir şekilde belirtilmesi, KKB düzeni ve gelir durumunun yeterli olması, aynı ilde ikamet edilmesi, kefil olacak kişinin tüm bu şartları gösteren belgeleri imzalaması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu