Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Reklam

Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmanın avantajları herkes tarafından bilinmekte. Kredi çeken kişiler her ne kadar hayat sigortasını gereksiz bir masraf olarak görse de aslında çok önemlidir.

Kredi çeken kişi hayatını kaybettiğinde almış olduğu hayat sigortası yakınlarını ve eğer bir kefili varsa kefil olan kişinin borçtan sorumlu olmamasını ve tüm borcun sigorta acentesi tarafından karşılanmasını sağlıyor. Yanlış bilinen en önemli konu ise bankaların hayat sigortası yapmamasıdır. Bankalar sizi anlaşmalı oldukları sigorta acentelerine yönlendirir ve dolaylı olarak size hayat sigortası yaparlar.

Reklam

Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Reklam

Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir! Ancak zorunlu olmaması yaptırmamanız anlamına gelmemeli. Eğer hayat sigortası yaptırmadıysanız ve borç bitmeden hayatınızı kaybederseniz borç ya ailenize yada size kefil olan kişiye geçecektir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için hayat sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bankalar kredi vermeden önce her zaman kendini garanti altına alır. Geri alamayacağı bir parayı vermek istemez. Banka nasıl kendini garanti altına alıyorsa sizde kendinizi garanti altına almalısınız.

Hayat sigortası yaptırırsanız ve olası bir trafik kazası veya başka bir sebeple hayatınızı kaybettiğinizde aileniz veya size kefil olan kişi borçtan sorumlu olmayacaktır. Eğer hayat sigortası yaptırmak istiyorsanız bu işlemin belli başlı maliyetleri olduğunu bilmelisiniz. Hayat sigortası maliyetleri kredi türü, yaş, cinsiyet ve kredi miktarı gibi ölçütlere göre belirlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu