Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kimi zaman bir ürün alırken kimi zaman da bir borcun altına girerken senet imzalarız. Bir senet altına imza atarken 2 kez düşünmekte fayda var.

Olası tüm kötü senaryoları kafanızda canlandırın ve bu senaryolar gerçekleşirse yapacağınız hamleleri önceden belirleyin. Eğer bunu yaparsanız olası kötü durumlarda ne yapacağınızı bilir ve ona göre hareket edersiniz. Aksi halde önceden planlamadığınız bir durumla karşılaşır ve ne yapacağınızı bilemezsiniz. Eğer borcu ödediyseniz kesinlikle ödediğinize dair bir belge almayı ve saklamayı unutmayın. Aksi halde borcu ödediğinizi kanıtlayamazsınız. Halk arasında söylenen “senet ödenmese de olur, zaten alıcılarda önemsemiyor” gibi sözlere itibar etmeyin. Senet resmi bir evraktır. Senet ödenmediği takdirde alacaklı yasal işlem başlatabilir.

Senet Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Senet borcu ödenmezse alacaklı kişi avukata başvurarak icra takibi başlatabilir. Tabi bu sadece kapınıza memurların gelmesi ve sizi uyarması anlamına gelmiyor. Banka ve maaş hesaplarınıza bloke koydurabilir. Maaşınızın 4’te 1’ine haciz koydurabilir. Hatta eve haciz bile gönderilebilir.

Bu nedenle işi ciddiye almakta fayda var. Bu durumla karşılaşmamak için ya borca itiraz etmeli ya da borcu ödemelisiniz. Eğer hakkınızda icra takibi başlatıldıysa 5 gün içinde itiraz ederek icra takibini durdurabilirsiniz. İcra takibinin durması için alacaklı kişiye ödemeyi yapacağınıza dair taahhüt vermeniz gerekir. Yazımızın başında söylediğimiz gibi bir senet altına imza atarken 2 kez düşünmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu