Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Ticari ya da bireysel olarak hem tüzel hem de gerçek şahısların araç gereksinimlerini gidermek için kullanabildikleri finansal ürünlerdir.

Hem ikinci el hem de sıfır kilometreler için kredi kullanılabilmektedir. Günümüzde en sık kullanılan kredi türlerinden birisidir. Müracaat şartları bulunur ve yalnızca bu şartları taşıyan şahısların başvuruları ilgili kurumlar tarafından kabul edilir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

SMS ve internet ile başvuru yapılabildiği gibi bankaların şubelerine giderek de başvuru yapılabilir. Her bankanın başvuru süreçleri farklıdır. Bankaların web sitelerini ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Başvurular, ilgili kurumlar tarafınca kısa bir sürede cevaplanmaktadır.

2.El Araçlar İçin Kredi Alınabilir mi?

Genellikle 5 yaşından küçük olan araçlar kefil talep edilmekte ve kredilendirilmektedir.

Geri Ödeme Planı ve Vade Nedir?

Kullanım esnasında banka ile müşteri arasında anlaşılan; faiz oranını, vadeyi, vergiyi, ödenecek taksit tutarını ve fonları içeren ödeme tablosudur. Vade ise geri ödeme için verilen süredir.

Alınabilecek En Yüksek Kredi Nedir?

Türkiye’de genellikle bankalar 0 kilometre araçlarda ÖTV ve KDV dahil olmak üzere fiyatın €’ine varan krediler vermektedir. Fakat alınabilecek borç tutarı başvuru sahibine ve bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Kredi oranı, aracın değeri eğer 50.000TL altı olursa p ile sınırlandırılmakta, bu değerin 50.000TL’yi aşması halinde ise 50.000TL’ye kadar olan kısım için p, üzerindeki kısım için P ile sınırlandırılmaktadır.

Geri Ödeme En Fazla Kaç Ayda Yapılır?

Türkiye’de genellikle bankalar en az 3, en çok 48 aya varan vadelerle taşıt kredisi vermektedir.

Uygulanan Vergi ve Fonlar Nelerdir?

Maliye Bakanlığı tarafından 2004 yılının Ocak ayında yayınlanan tebliği gereğince damga vergisinden muaf tutulmuştur. Fakat her taksitte, faiz üzerinden BSMV ve KKDF tahakkuk eder ve bu tutar bankaların ilgili kuruma ödenmek üzere tahsil edilir. Alındıktan sonra işletme defteri ve vergi levhası aktifine kaydedilmesi halinde ise KKDF kesintisi uygulanmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu